ban2

A Pilis-Dunakanyar jelentős természeti és környezeti értékekkel bíró városiasodott térségét Budapest közelsége egyedülálló jellemzőkkel ruházza fel, ugyanakkor mindez jelentős kihívásokat is támaszt a települések felé. Az agglomeráció külső gyűrűjének települései a vidéki térségek tipikus problémáival küzdenek (helyi közszolgáltatások hiányossága, helyi szolgáltatóipar és a mobilitás korlátozottsága), ezzel szemben a Budapesthez közel lévő települések a megnövekedett lakosságszám miatt túllépik teherbíró képességüket, túlnépesednek, amelyet nem tud megfelelő gyorsasággal követni a települések infrastruktúrájának fejlesztése.

A Helyi Fejlesztési Stratégia legfőbb célja a helyi életminőség növelése olyan, a helyi szereplőkből álló erős, koherens közösség megteremtése révén, amely felelős és fenntartható módon tud adekvát válaszokat adni a XXI. század kihívásaira.

Jövőképünk központi eleme, hogy a Pilis-Dunakanyar térségét a különleges természeti, környezeti, társadalmi és térszerkezeti adottságaira, mint belső erőforrásokra építve támogassuk, hosszútávon biztosítva az itt élők megelégedettségét.

Célunk, hogy a településeinken élők a helyi hagyományokat megőrző, modern, harmonikus, élhető környezetben és közösségekben éljenek. Ösztönözzük a generációkon átívelő tudás átörökítését és az élethosszig tartó tanulást, amely kulcsa a koherens közösségteremtésnek.

A térség több, eltérő arculatú földrajzi egységből áll (pilisi települések, „szigeti települések”, dunamenti települések), amely megmutatkozik a lakosság összetételében, a gazdasági aktivitásban, a kulturális lehetőségekben és a helyi kihívásokban egyaránt. Előnyt kívánunk kovácsolni ebből a sokszínűségből azzal, hogy a települések életében az „új” tudást és innovációs törekvéseket összekapcsoljuk a meglévő hagyományokkal és értékrenddel, ezzel biztosítva az organikus, kiegyensúlyozott fejlődést.

Jövőképünkben vizionáljuk, hogy a megvalósult fejlesztések eredményeként a közösségi kohézió erősödik, új kapcsolatrendszerek jönnek létre, amelyek alkalmasak további pályázati eljárásokon való közös részvételre, ezáltal növelve a települések társadalmi, gazdasági színvonalát. Reméljük, hogy a most tervezett kisléptékű fejlesztések a későbbiekben megteremtik a bázisát a nagyobb beruházásoknak. Célként tűzzük ki a jövőre nézve, hogy más HACS-ok példáját követve élő kapcsolatrendszert építsünk ki, aktív párbeszédet folytassunk a térség szereplőivel, amely hosszú távon elősegíti az újonnan felmerülő igényekre, problémákra történő reagálást pályázati és egyéb lehetőségek felkutatásával.

A Pilis-Dunakanyar térségében a települések közötti kohézió régóta fennálló közös kincs, így a LEADER Program elindítására adódó lehetőséget a helyi szereplők, önkormányzatok, civil szervezetek és vállalkozások elkötelezetten és örömmel ragadták meg, lendületes közösségszervezésbe kezdve, melynek eredményeként 2023 júliusa és októbere között megalakították a Dunakanyar Kincsei Vidékfejlesztési Egyesületet 22 taggal. Az Egyesület szervezetét a Közgyűlés, az Elnökség, a Felügyelőbizottság és a Munkaszervezet alkotja, ez utóbbi látja el a LEADER Programra vonatkozó ügyintézést.